UŻYWANE: POŁOWA AUT PRZYJEŻDŻA DO POLSKI Z NIEMIEC

VW-Golf88

Volkswagen jest marką, którą najczęściej sprowadzali w ubiegłym roku Polacy. Najwięcej aut przyjechało z Niemiec – nic dziwnego, to najtańszy kierunek transportowy.

Przewóz samochodu z tego kraju kosztował średnio 1225 złotych. Z innych był znacznie droższy.


Zobacz relacje:

ROZMAITOŚCI


 

Szczegółowe dane o sprowadzaniu samochodów z zagranicy prezentuje nowy raport Clicktrans.pl – największej platformy internetowej pośredniczącej w transporcie samochodów dla osób prywatnych oraz firm.

Na podstawie tysięcy zleceń transportu pojazdów, które zostały przeanalizowane w serwisie wynika, że w 2018 roku wzrosła liczba sprowadzanych samochodów w porównaniu z poprzednim rokiem. Według danych Ministerstwa Finansów do Polski z zagranicy sprowadzono w 2018 ponad 945 tys. używanych aut o łącznej wartości przekraczającej 16 miliardów złotych.

aaaa

Skąd Polacy sprowadzają samochody?

W ub. roku najwięcej samochodów trafiło do Polski z Niemiec. Niemal połowa samochodów (47 proc.) była transportowana z obszaru naszego zachodniego sąsiada.

– Sprowadzanie samochodów z Niemiec to stały trend zauważalny od lat. Już w 2015 roku ponad 40 proc. sprowadzanych aut pochodziło z Niemiec. Przewaga Niemiec stale rośnie, w 2018 roku żaden z innych krajów nie przekroczył 10 procent – tłumaczy Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

W 2018 r. Polacy najmniej płacili za sprowadzenie samochodu z Niemiec (1255 zł), najwięcej – z Hiszpanii (3349 zł). W porównaniu z rokiem 2017, droższe było sprowadzanie samochodów m.in. z Francji (207 zł drożej niż w roku poprzednim), tanieje natomiast transport aut z krajów skandynawskich – Szwecji i Danii.

topmarek99

Jakie marki wybierają Polacy?

Volkswagen od lat jest faworytem polskich kierowców. Co dziesiąte auto sprowadzone do kraju miało na masce znak VW (10,5 proc.). Jednak Volkswagen, po latach dominacji, musi mierzyć się z coraz mocniejszym rywalem. W 2018 roku Audi uzyskało wynik niezwykle zbliżony do Volkswagena – 10,2 proc. Ostatnie miejsce na podium zajął Opel (8,4 proc.).

„Raport Samochody 2018” to trzecia edycja raportu na temat sprowadzania samochodów do Polski. Został opracowany na podstawie niemal 170 tys. zleceń użytkowników serwisu dotyczących transportu aut w latach 2011-18. Szczegółowe informacje, wnioski oraz wykresy zawarte zostały w raporcie na stronie: clicktrans.pl/info/raport-samochody-2018.