VOLVO: POLSKA WYPRODUKUJE EKO AUTOBUSY DLA SZWEDÓW

Volvo 7900 Elect-art1

We wrocławskiej fabryce Volvo zrealizowane zostanie największe jak dotąd pojedyncze zamówienie na autobusy elektryczne w Europie.

Volvo Buses dostarczy operatorowi transportu miejskiego Transdev w szwedzkim mieście Gothenburg 157 najnowszych przegubowych modeli 7900 Electric Articulated.


Zobacz relacje:

UŻYTKOWE

ECO


 

Dostawy rozpoczną się w 2020 roku. Nowe, elektryczne i bezemisyjne autobusy będą obsługiwać wiele linii w Gothenburg, co pozwoli ograniczyć hałas i emisję spalin. Pojazdy będą mogły obsługiwać linie we wrażliwych obszarach lub w strefach ze specjalnymi ograniczeniami.

Volvo 7900 Elect-art2

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mogli zrealizować największe jak do tej pory pojedyncze zamówienie na autobusy elektryczne. Volvo jest pionierem w dziedzinie elektromobilności i zrównoważonego transportu publicznego. Wyróżnia nas systemowe podejście obejmujące pojazdy, usługi i infrastrukturę ładowania. Koncentrujemy się na rozwiązaniach zapewniających wysoką niezawodność i wysoki poziom usług świadczonych zarówno operatorom, jak i pasażerom. Otrzymanie tak dużego zamówienia potwierdza, że autobusy elektryczne są dziś uznawane za zrównoważone i opłacalne finansowo rozwiązanie dla transportu publicznego wymagającego znacznej przepustowości – mówi Håkan Agnevall, prezes Volvo Buses.

Zamówienie obejmuje niedawno wprowadzony na rynek model 7900 Volvo Electric Articulated, który miał swoją premierę w październiku – na wystawie Busworld w Brukseli. Nowy autobus może przewozić do 150 pasażerów, a jego zużycie energii jest o 80 proc. niższe niż odpowiednika z silnikiem wysokoprężnym.

Volvo 7900 Elect-art3

Autobus łączy wysokie możliwości przewozowe i niskie koszty eksploatacji. Pozadymia będą ładowane na stacjach szybkiego ładowania wzdłuż trasy, przy zastosowaniu systemu o nazwie OppCharge. Umożliwi to ich maksymalnie efektywne działanie. Oprócz autobusów elektrycznych zamówienie obejmuje 27 autobusów z silnikiem Euro 6 napędzanych biodieslem, przeznaczonych do transportu regionalnego.

– Dla nas, jako dostawcy rozwiązań transportowych, niezwykle ważna jest nie tylko możliwość zaoferowania pasażerom dobrej obsługi i funkcjonalnych pojazdów, ale także zapewnienie kierowcom dobrych warunków pracy. Dzięki nowym autobusom, szczególnie cichym autobusom elektrycznym, nasze miasta stają się bardziej czyste, a środowisko pracy lepsze – wyjaśnia Gunnar Schön, prezes Transdev Szwecja.

– Elektromobilność stwarza całkowicie nowe możliwości urbanistyczne, tym bardziej, że otrzymujemy bezemisyjny i cichy transport miejski, który może funkcjonować bliżej mieszkańców. Volvo chce być liderem rozwoju elektryfikacji oraz partnerem miast, które chcą tworzyć dla mieszkańców długoterminowe, zrównoważone rozwiązania transportu publicznego – podsumowuje Håkan Agnevall.

Volvo 7900 Elect-art4