WYŚCIGI: TOYOTA Z PIERWSZEGO POLA W 24H LE MANS 2014

Le-Mans_1t

Kazuki Nakajima, który razem z Alexem Wurzem i Stephane’em Sarrazinem prowadzi bolid nr 7, jest pierwszym japońskim kierowcą, któremu udało się wywalczyć pierwsze miejsce startowe (pole position) na 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Podczas kwalifikacji pokonał on okrążenie toru Circuit de la Sarthe w 3 min. 21.789 s. Dzięki temu Toyota Racing startuje z pole position po raz drugi w historii wyścigu.

O miejscu startowym na Le Mans decyduje najszybsze okrążenie danego samochodu spośród trzech sesji kwalifikacyjnych. Bolid nr 8 Anthony’ego Davidsona, Nocolasa Lapierre’a i Sébastiena Buemi’ego wystartuje w sobotnim wyścigu na trzeciej pozycji. Toyoty rozdzieli Porsche załogi Romain Dumas, Neel Jani i Marc Lieb. Drugie Porsche (Timo Bernhard, Brendon Hartley i Mark Webber) zajęło czwarte miejsce.

Pomimo redukcji zużycia paliwa o 25 proc. niezwykle wydajny napęd Toyota Hybrid System o mocy 1000 KM pomógł zespołowi Toyota Racing poprawić zeszłoroczny wynik (3.22.346 min.) o 0.557 sekundy. Mając już na koncie dwa zwycięstwa w dwóch pierwszych wyścigach FIA World Endurance Championship, Toyota TS040 Hybrid staje się faworytem najważniejszego z wyścigów FIA WEC.

Zespół Toyoty startował w 24H Le Mans już 15 razy. Wyścig rozpocznie się o 15.00.

Le-Mans_2t

Audi wygrało w Le Mans „wyścig przed wyścigiem“. Mechanikom Audi Sport Team Joest w rekordowym czasie – przez jedną noc – udało się zmontować na nowo Audi R18 e-tron quattro z numerem startowym „1“, które wcześniej uległo wypadkowi. To osiągnięcie wzbudzające podziw na całym świecie. Nazwisko Loïca Duvala będzie nadal widniało na Audi R18 e-tron quattro z numerem startowym „1“, choć jego miejsce w kokpicie zajął Hiszpan Marc Gené. Wraz z Lucasem di Grassim i wielokrotnym zwycięzcą z Le Mans Tomem Kristensenem, Gené wystartuje z siódmego pola startowego.