Zmotoryzowani przed nadejściem zimy powinni szczególnie zadbać o swój pojazd. Odpowiednie przygotowanie to przede wszystkim sprawdzenie poszczególnych układów oraz ich zabezpieczenie.
W większość materiałów eksploatacyjnych do aut możemy się zaopatrzyć w sklepach i supermarketach, ale najczęściej robimy to na stacjach benzynowych.
Zobacz także:
Jak pokazuje raport „Polak w drodze – wydatki kierowców” opublikowany przez Santander Consumer Bank, wydawcę karty Visa TurboKARTA, w pierwszej trójce towarów kupowanych przy okazji tankowania znalazły się właśnie sprzęt i części eksploatacyjne do samochodu (wybierane przez 22 proc. kierowców). Co powinniśmy sprawdzić, a co wymienić przed nadejściem zimy? Oto kilka przydatnych rad.
1. Zadbaj o kondycję swoich opon zimowych
O konieczności zmiany ogumienia z letniego na zimowe nawet nie wspominamy, bo to podstawa dekalogu odpowiedzialnego i świadomego kierowcy. Głębokość bieżnika nowej opony zimowej ma około 8 mm. Opona taka zachowuje sprawność do momentu, gdy pozostało na niej minimum 4 mm bieżnika, jednak nie dłużej niż przez 5, maksymalnie 7 lat.
2. Wymień płyny
Pamiętaj o zamianie płynu w spryskiwaczu. Letni zamarza już przy niewielkim mrozie i może rozsadzić zbiornik i przewody. Sprawdź także płyny w układzie chłodzenia silnika. O ile nieodpowiedni środek w spryskiwaczu skutkuje „jedynie” awarią zbiorniczka, o tyle w układzie chłodzenia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, z pęknięciem bloku silnika włącznie. Zwróć również uwagę na to, czy olej silnikowy oraz olej w skrzyni biegów był wymieniony zgodnie z zaleceniami producenta (zużyty traci właściwości).
Koniecznie też skontroluj kondycję płynu hamulcowego. Podobnie jak płyn chłodzący, także hamulcowy powinien być wymieniany w samochodzie co 2 lata. Ma on właściwości higroskopijne i z czasem zaczyna wchłaniać wodę, przez co obniża się jego temperatura wrzenia, a pedał hamulca staje się charakterystycznie „miękki”.
3. Przeczyść filtr paliwa
Wymianę tego elementu producenci zazwyczaj zalecają co 40 tys. km. Użytkownicy diesli mogą dolać do baku uszlachetniacz, który zabezpieczy przed wytrąceniem się parafiny z oleju napędowego w niskich temperaturach. Do przeczyszczenia układu paliwowego stosuje się specjalne dodatki do benzyny. Pamiętaj, że w większość akcesoriów do eksploatacji aut możesz się zaopatrzyć na stacjach benzynowych. Ceny niektórych z nich przyprawiają o zawrót głowy, jednak korzystając z programów lojalnościowych albo płacąc za zakupy kartą z funkcją moneyback, możesz odzyskać część wydanych na stacji pieniędzy (np. w przypadku karty Visa TurboKARTA – tak przynajmniej podaje jej wydawca – może to być nawet 360 zł rocznie).
4. Sprawdź oświetlenie
Zimą znacznie częściej podróżujemy po zmierzchu. Sprawne żarówki nie tylko oświetlają drogę, ale sprawiają, że jesteśmy widoczni dla innych. Przed wyruszeniem w trasę, sprawdź czy w twoim aucie wszystkie żarówki są sprawne, wymień te przepalone lub świecące słabiej, a następnie odwiedź diagnostę, który prawidłowo ustawi je pod kątem padania światła. W ten sposób unikniesz oślepiania pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka oraz zapewnisz sobie lepszą widoczność w nocy. Pamiętaj też, że jadąc źle oświetlonym pojazdem narażasz się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale i na mandat oraz punkty karne.
5. Zwróć uwagę na uszczelki
Ważne jest zabezpieczenie uszczelek specjalnymi silikonami. Ma to podwójnie pozytywne działanie. Po pierwsze, guma się wolniej starzeje, a po drugie – dzięki temu drzwi tak łatwo nie przymarzają. Pamiętaj, aby nie smarować wkładów zamków, gdyż w ten sposób tylko podniesiesz ryzyko ich zamarznięcia. Warto jest też wymienić piórka wycieraczek. To nie duży wydatek, a znacznie podnosi bezpieczeństwo i komfort jazdy.
6. Nie zapomnij o wnętrzu
Zwykłe „letnie” tekstylne dywaniki samochodowe nie sprawdzają się w sezonie zimowym. Przepuszczają wodę, która zatrzymuje się pod wykładziną podłogi i powoduje parowanie szyb oraz korozję wnętrza pojazdu. Gumowe dywaniki, swoją estetyką mogą odstraszać, lecz pomogą nam pozbyć się wilgoci i zanieczyszczeń.
7. Zabezpiecz nadwozie
Ze względu na wilgoć i chemię stosowaną na drogach, zimą szczególnie szybko rozwija się korozja. Warto zatem przed jej nadejściem zabezpieczyć miejsca, w których może się pojawiać rdza, np. odpryski i rysy. Ważne jednak, żeby zrobić to na tyle wcześnie lub w ocieplanym garażu, by podczas zabezpieczania miejsca te były dokładnie osuszone i ogrzane. Przed nadejściem zimy pamiętaj także, aby dokładnie umyć i nawoskować nadwozie. Dzięki temu zabezpieczysz lakier przed działaniem chemikaliów.
8. Zbadaj stan akumulatora
Zima to wyjątkowo trudny czas dla twojej samochodowej baterii. Pamiętaj, że przy -18 stopniach Celsjusza, akumulator ma tylko 50 proc. mocy rozruchowej, natomiast silnik stawia opory o 50 proc. większe. Kondycję akumulatora najlepiej zbadać w serwisie. To prosty, szybki i najczęściej darmowy zabieg. Chodzi o dokonanie pomiaru prądu ładowania oraz prądu upływu na postoju. Sprawdzić musimy również stan przewodów do alternatora i rozrusznika. Brudny i wilgotny akumulator jest rozładowywany przez tzw. prądy pełzające.
Zaśniedziałe połączenia powodują spadek napięcia, a zbyt duże lub małe napięcie ładowania prowadzi do jego trwałego uszkodzenia. Można to sprawdzić samodzielnie, mierząc napięcie na zaciskach akumulatora przy pracującym silniku. Jeśli jest niższe niż 13,7 V lub wyższe niż 14,5 V, prawdopodobnie naprawy wymaga alternator.
9. Sprawdź stan zawieszenia pojazdu
Przygotowując samochód do zimy, sprawdź w jakiej kondycji znajdują się amortyzatory. Ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy jest niebagatelny. Zużyte amortyzatory zainstalowane do zawieszenia pojazdu, to dłuższa droga hamowania oraz słabsze trzymanie się drogi.
10. Przetestuj sprawne hamowanie
Przy okazji serwisu hamulców warto wjechać autem na ścieżkę diagnostyczną i sprawdzić, czy nie ma rozbieżności między siłą hamowania poszczególnych kół. W krytycznej sytuacji na śliskiej nawierzchni może to doprowadzić do poślizgu. Ważny jest także stan linki hamulca ręcznego, z którego należy regularnie korzystać. Nieużywany hamulec ręczny może ulec zablokowaniu, co skutkuje często delikatnym tarciem, zużywaniem klocków hamulcowych oraz rozgrzewaniem całego koła. To może doprowadzić nawet do wystrzału opony.




![PORSCHE: CAYENNE COUPÉ ELECTRIC Z INSPIRACJĄ 911 I MOCĄ DO 1156 KM Nowe Porsche Cayenne Coupé Electric łączy stylistykę inspirowaną modelem 911 z w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Porsche-Cayenne-Coupe-Electric-65x65.jpg)
![HYUNDAI: EUROPEJSKI DEBIUT NOWEGO, ELEKTRYCZNEGO HATCHBACKA IONIQ 3 Hyundai prezentuje nowy model IONIQ 3, który rozszerza elektryczną gamę marki w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Hyundai-IONIQ-3-65x65.jpg)
![POZNAŃ 2026: JAECOO 8 SUPER HYBRID Z OFICJALNĄ CENĄ I SPECYFIKACJĄ JAECOO 8 Super Hybrid zadebiutował podczas Poznań Motor Show 2026 jako flagowy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Poznan-2026-JAECCO-8-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: DELIVAN DEBIUTUJE W EUROPIE I PREZENTUJE NOWĄ STRATEGIĘ FSCV DELIVAN debiutuje globalnie podczas Commercial Vehicle Show, prezentując nową generację pojazdów dostawczych. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/CV-Show-DELIVAN-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![APEXWERK RACING: MOCNE OTWARCIE SEZONU NA TORZE POZNAŃ I STAŁA OBECNOŚĆ ZESPOŁU Oficjalne otwarcie sezonu na Torze Poznań przyciągnęło rekordową frekwencję i stało się […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/ApexWerk-Racing-Tor-Poznan-65x65.jpg)
![FORMUŁA E: OPEL ROZPOCZNIE RYWALIZACJĘ OD SEZONU 2026/27 JAKO ZESPÓŁ FABRYCZNY Opel potwierdził swoje wejście do ABB FIA Formula E World Championship jako […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Formula-E-Opel-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![CITROEN: 50 LAT 2CV SPOT – PIERWSZEJ LIMITOWANEJ SERII MARKI Citroen świętuje 50-lecie modelu 2CV Spot, pierwszej edycji limitowanej w historii marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Citroen-2-CV-Spot-65x65.jpg)
![RETROMOBILE 2026: PEUGEOT ŚWIĘTUJE HISTORIĘ I POWRÓT GTi PEUGEOT wykorzystuje targi Rétromobile 2026 w Paryżu do podkreślenia historii i znaczenia […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Retromobile-2026-PEUGEOT-GTi-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![MAZDA: „MIEJSCA MOCY“ – JESIENNA PODRÓŻ W RYTMIE SLOW PO POLSCE Jesień to świetny czas, by zwolnić i ruszyć w drogę w poszukiwaniu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-slow-road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![FARIZON: DEBIUT ELEKTRYCZNEGO DOSTAWCZAKA V7E Z DUŻYM ZASIĘGIEM Farizon wprowadza na rynek model V7E, elektrycznego vana średniej wielkości zaprojektowanego z […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Farizon-V7E-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![NOKIAN: OPONY HAKKAPELIITTA 01 Z AUTOMATYCZNIE AKTYWOWANYMI KOLCAMI Nowa opona zimowa Nokian Tyres Hakkapeliitta 01 wprowadza rozwiązanie, które automatycznie reaguje […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Nokian-Hakkapeliitta-01-65x65.jpg)
![CHERY: SUPER HYBRID Z ZASIĘGIEM DO 1600 KM I REALNYMI OSZCZĘDNOŚCIAMI Technologia Chery Super Hybrid (CSH) ma odpowiadać na rosnące znaczenie kosztów eksploatacji […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Chery-Super-Hybrid-65x65.jpg)
![KIA: EV2 Z CISZĄ W KABINIE NA NOWYM POZIOMIE Kia zaprezentowała szczegóły prac nad komfortem akustycznym nowego elektrycznego SUV-a segmentu B […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Kia-EV2-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
