MERCEDES: JAK JEŻDŻĄ HYBRYDY – PO CO SĄ I DLA KOGO?

Auta hybrydowe typu plug-in stały się dzisiaj realną alternatywą dla samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi – wydajną i przyjazną środowisku.

O tym, czy są napędem przyszłości, czy ich produkcja przyczynia się do dążenia w kierunku zeroemisyjności i jaki jest sens zakupu takiego auta można się łatwo dowiedzieć.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Opowiadają o tym goście nowego odcinka podkastu Mercedes- Benz Polska pt. „Pół godziny z gwiazdą”. Prowadząca Dagmara Kowalska w rozmowie z dr Alicją Pawłowską z Zakładu Niskoemisyjnego Transportu przy Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu oraz Maciejem Mazurem – dyrektorem zarządzającym w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych – przedstawia fakty i obala mity dotyczące plug-inów.

Hybrydy plug-in stanowią pomost pomiędzy motoryzacją konwencjonalną a elektryczną. Możliwość pokonania kilkudziesięciu kilometrów w trybie elektrycznym sprawia jest cenna w codziennych dojazdach do pracy czy na zakup, a obecność silnika spalinowego pozwala bez obaw pokonywać dalsze trasy. Mercedes- Benz już teraz oferuje warianty z hybrydowym napędem plug-in w większości linii modelowych, a ich ceny są porównywalne ze stricte spalinowymi odpowiednikami.

Nie brakuje jednak głosów, że hybrydy plug-in to ślepa uliczka motoryzacji. O tym, jak napęd tego rodzaju wpływa na nasze środowisko i o jego użytkowaniu dowiedzieć się można w kolejnym odcinku podcastu. Okazuje się na przykład, że segment pojazdów zelektryfikowanych wyjątkowo skutecznie obronił się przed skutkami pandemii koronawirusa.

W drugiej części rozmowy goście rozprawiają się z mitami dotyczącymi hybryd plug-in, m.in. związanymi z ograniczeniami w zakresie ładowania i zasięg, i przybliżają realia ich eksploatacji – w sam raz dla tych, którzy rozważają zakup auta z takim napędem. Maciej Mazur przywołuje na przykład wyniki przeprowadzanych w Polsce testów, które wykazują, że hybrydy plug-in mogą odbywać aż 80 proc. podróży wyłącznie na silniku elektrycznym.

Półgodzinna audycja jest dostępna jest pod następującymi adresami:
Spotify: https://open.spotify.com/episode/0P97JadS5D3os2iBBDidKf
Soundcloud: https://soundcloud.com/user-421742932/6-hybrydy-fakty-i-mity
iTunes: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/6-hybrydy-fakty-i-mity/id1491733124?i=1000490898715
TIDAL: https://tidal.com/album/154988375

„Pół godziny z gwiazdą” to autorska audycja Mercedes-Benz Polska, adresowana zarówno do pasjonatów motoryzacji, jak i do tych, którzy po prostu chcą dowiedzieć się więcej o samochodach – nie tylko tych z gwiazdą.