RAJD SZWECJI 2016: OGIER PO RAZ DRUGI W SEZONIE (META)

rs_3_1

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) wygrali Rajd Szwecji, drugą rundę Mistrzostw Świata WRC 2016. W niedziele rozegrany został tylko jeden odcinek specjalny.

To były jedne z najmniej interesujących zawodów w ostatnim czasie. Skrócenie trasy i nietypowe jak na luty warunki pogodowe wpłynęły na to, że tym razem zabrakło dramaturgii.

Sprawcy chyba największej niespodzianki, Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC) podczas trzeciego etapu (o ile jeden OS można takim nazwać) nie próbowali nawet walczyć – zadowolili się spokojnym przejazdem i utrzymaniem drugiej lokaty. Podobnie zresztą uczynili Mads Østberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC), dla których miejsce na podium jest niewątpliwie sukcesem.

rs_3_2

Andreas Mikkelsen i Ola Fløene (Volkswagen Polo R WRC) zawiedli nieco swoich fanów, choć wywalczyli dodatkowe dwa punkty na dzisiejszym odcinku, który stanowił Power Stage. Trzy przypadły Ogierowi, który wygrał już drugą rundę w tym sezonie i ma na koncie komplet możliwych do zdobycia punktów (56). Jeden punkt za OS 21 wywalczyli w Skandynawii Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul Nicolas (Hyundai i20 WRC), dla których czternasta pozycja w końcowej klasyfikacji jest zapewne porażką.

Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) utrzymali piąta lokatę przed Danim Sordo i Maremc Martím (Hyundai i20 WRC), podobnie jak Henning Solberg i Ilka Minor (Ford Fiesta RS WRC) przed Craigem Breenem i Scottem Martinem (Citroën DS3 WRC). Ci ostatni ulegli o przysłowiowy “włos” – 4,6 sekundy.

Elfyn Evans i Craig Parry (Ford Fiesta R5) dziewiąty na mecie okazał się najszybszy w WRC 2. Pontus Tidemand i Jonas Andersson spróbowali dziś zaatakować, co dla nich skończyło się fatalnie – spadli z drugiego na trzecie miejsce. Fabryczna Škoda Fabia R5 okazała się ostatecznie wolniejsza o 0,1 sekundy od prywatnej Fabii załogi Teemu Suninen i Mikko Markkula!

rs_3_3

Natomiast drugi fabryczny samochód Skody Motorsport zanotował awans. Esapekka Lappi i Janne Ferm o 2,1 sekundy wyprzedzili Andersa Grøndala i Miriama Walfridssona (Ford Fiesta R5), zajmując czwartą pozycję.

Jedyna polska załoga w rajdzie, Hubert Ptaszek i Maciej Szczepaniak (Škoda Fabia R5) niestety mety nie osiągnęła.

Polscy kibice, których nie brakowało przy trasie, przybyli do Szwecji mimo tego, że tym razem nie zobaczyliśmy w akcji Roberta Kubicy