Renault rozwija międzynarodową ekspansję modelu Boreal, uruchamiając jego produkcję także w Turcji.
Jednocześnie SUV segmentu C jako pierwszy model marki otrzyma nowy napęd Full Hybrid E-Tech o mocy 160 KM.
Zobacz także:

Drugi zakład produkcyjny dla Renault Boreal
Zaprezentowany w 2025 roku Renault Boreal został opracowany jako globalny SUV segmentu C przeznaczony na rynki poza Europą. Po uruchomieniu produkcji w brazylijskiej fabryce w Kurytybie model wkracza w kolejny etap rozwoju dzięki uruchomieniu drugiego centrum produkcyjnego w tureckiej Bursie.
Nowy zakład będzie obsługiwał rynek turecki, a także eksport do krajów Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej i Subsaharyjskiej.
„Boreal uosabia ambicję Renault, by przyspieszyć wzrost poza Europą poprzez dostarczanie większej wartości naszym klientom i wzmacnianie naszej pozycji w strategicznym segmencie SUV-ów klasy C. Po debiucie w Ameryce Łacińskiej, gdzie jest produkowany w Brazylii, jego ekspansja do Turcji stanowi kolejny krok w naszym międzynarodowym rozwoju.” – powiedział Fabrice Cambolive, dyrektor generalny marki Renault.
„Boreal wchodzi teraz w nową fazę rozwoju handlowego. Produkcja w Bursie pozwoli nam obsługiwać rynek turecki, który jest drugim największym rynkiem Renault na świecie, a jednocześnie otworzy drogę do eksportu na rynki Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki. Dzięki atrakcyjnemu produktowi i konkurencyjnej bazie przemysłowej model będzie wspierał naszą obecność w segmencie SUV-ów klasy C na rynkach międzynarodowych.” – powiedział Ivan Segal, dyrektor sprzedaży i operacji marki Renault.
„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy wprowadzić Boreala na rynek turecki. Produkcja w naszym zakładzie OYAK Renault w Bursie pozwoli zaspokoić lokalny popyt oraz wzmocni pozycję Turcji w światowym przemyśle motoryzacyjnym, wspierając nasze cele eksportowe.” – powiedział Lionel Jaillet, prezes Renault Group Türkiye.
Nowy napęd Full Hybrid E-Tech 160 KM
Produkcja Boreala w Turcji wiąże się z debiutem nowego układu Full Hybrid E-Tech o mocy 160 KM, który po raz pierwszy zostanie zastosowany w seryjnym modelu Renault.
Sercem układu jest silnik oznaczony kodem HR18, produkowany w Bursie przez Oyak Horse i eksportowany na rynki światowe. Według producenta samochód może poruszać się w ruchu miejskim nawet przez 80 proc. czasu w trybie elektrycznym, a napęd elektryczny pozwala na przyspieszanie do prędkości 110 km/h. System współpracuje z wielotrybową automatyczną skrzynią biegów.
Średnia emisja CO₂ według WLTP wynosi 108 g/km, a średnie zużycie paliwa 4,8 l/100 km.
Alternatywą będzie silnik benzynowy 1.3 Turbo TCe EDC o mocy 145 KM, współpracujący z sześciobiegową dwusprzęgłową przekładnią automatyczną EDC. W tej konfiguracji emisja CO₂ wynosi 149 g/km, a zużycie paliwa 6,6 l/100 km według WLTP.
W czwartym kwartale 2026 roku gamę uzupełni także wersja Hybrid E-Tech 4×4 o mocy 150 KM.
SUV segmentu C o ponadprzeciętnych wymiarach
Renault Boreal mierzy 4560 mm długości, a jego rozstaw osi wynosi 2700 mm. Producent podkreśla, że wymiary przekraczają standardy segmentu C, co pozwoliło wygospodarować przestronne wnętrze i pojemny bagażnik.
Stylistyka modelu wykorzystuje najnowszy język projektowy Renault. Charakterystycznymi elementami są nowy emblemat Nouvel’R, wąskie reflektory LED oraz sygnatura świetlna inspirowana konceptem Niagara Concept.
Sylwetkę podkreślają mocno zarysowane błotniki, opadająca linia dachu oraz dostępne w wybranych wersjach 19-calowe felgi aluminiowe, czarny dach i panoramiczny dach szklany z elektrycznym otwieraniem.
Cyfrowe wnętrze z systemami Google
W kabinie zastosowano 10-calowy cyfrowy zestaw wskaźników oraz 10-calowy ekran multimedialny openR link. System zapewnia dostęp do usług Google Maps, Google Assistant i Google Play, a także obsługuje aplikacje takie jak Waze, YouTube, Spotify, Prime Video, HBO Max czy Vivaldi.
System multimedialny może być aktualizowany zdalnie dzięki technologii OTA. Użytkownicy aplikacji My Renault otrzymują możliwość zdalnego lokalizowania pojazdu, uruchamiania świateł czy klaksonu.
Wnętrze wyposażono również w 48-kolorowe oświetlenie ambientowe współpracujące z systemem Multi-Sense, którego tryby obejmują Eco, Comfort, Sport, Perso oraz nowy tryb Smart Mode, automatycznie dostosowujący reakcję układu kierowniczego, silnika, oświetlenia i atmosferę wnętrza do warunków jazdy.
Na rynku tureckim dostępna będzie także specjalna szara perforowana tapicerka przygotowana wyłącznie dla tego kraju.
Komfort i funkcjonalność
Renault Boreal może zostać wyposażony w elektrycznie regulowane przednie fotele, funkcję pamięci ustawień i masażu fotela kierowcy, dwustrefową klimatyzację automatyczną oraz chłodzoną ładowarkę indukcyjną.
Do dyspozycji pasażerów tylnego rzędu przewidziano nawiewy klimatyzacji oraz porty USB-C. Funkcjonalność zwiększa system składania siedzeń Easy Break.
Pojemność bagażnika wynosi do 630 litrów, a po złożeniu tylnej kanapy wzrasta do 1868 litrów. Niski próg załadunku ma ułatwiać codzienne użytkowanie.
Do 25 systemów wspomagających kierowcę
Renault Boreal może zostać wyposażony nawet w 25 systemów ADAS. Wśród nich znajdują się asystent utrzymania pasa ruchu, monitorowanie martwego pola, ostrzeganie o ruchu poprzecznym podczas cofania, asystent bezpiecznego wysiadania oraz system awaryjnego zatrzymania pojazdu.
Dostępny jest także system Active Driving Assist poziomu 2, który łączy adaptacyjny tempomat z funkcją Stop & Go oraz utrzymywaniem samochodu pośrodku pasa ruchu.
Manewrowanie ułatwiają system automatycznego parkowania Hands-Free Parking oraz kamera 360 stopni.










![LOTUS: EMIRA JUŻ W POLSKICH SALONACH. ZNAMY PEŁNY CENNIK Lotus Emira oficjalnie debiutuje na polskim rynku i jest już dostępny w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Lotus-Emira-65x65.jpg)
![GENESIS: GV90 TO NOWY FLAGOWY SUV Z KOREAŃSKIM POMYSŁEM NA LUKSUS Genesis zaprezentował w San Francisco nowego GV90, swojego pierwszego pełnowymiarowego flagowego SUV-a. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Genesis-GV90-Neolun-65x65.jpg)
![PARYŻ 2026: SMART #2 GOTOWY NA ŚWIATOWĄ PREMIERĘ PODCZAS PARIS MOTOR SHOW Smart intensyfikuje przygotowania do światowej premiery nowego modelu #2, która odbędzie się […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/smart-2-65x65.jpg)
![PARYŻ 2026: FIAT ZAPREZENTUJE NOWE MODELE GRIZZLY I GRIZZLY FASTBACK FIAT zapowiedział dwa nowe modele – Grizzly i Grizzly Fastback – którymi […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Paryz-2026-Fiat-Grizzly-i-Grizzly-Fastback--65x65.jpg)
![RAJD POLSKI 2026: SUNINEN TRIUMFUJE NA ŚLĄSKU, POLACY NA PODIUM Teemu Suninen i Antti Haapala odnieśli pierwsze w karierze zwycięstwo w Rajdzie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Polski-2026-meta-65x65.jpg)
![RAJD POLSKI 2026: STŘÍTESKÝ NAJSZYBSZY W KWALIFIKACJACH Dominik Stříteský okazał się najszybszy na odcinku kwalifikacyjnym 82. Rajdu Polski i […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Rajd-Polski-2026-kwalifikacje-65x65.jpg)
![JCB: WODOROWY HYDROMAX POBIŁ REKORD NA BONNEVILLE Wodorowy streamliner JCB Hydromax osiągnął średnią prędkość 592,7 km/h, ustanawiając nowy rekord […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/JCB-Hydromax-65x65.jpg)
![FORD: RUSZAJĄ PRZYGOTOWANIA DO TESTÓW HYPERCARA Program Ford Racing przygotowujący markę do powrotu do klasy Hypercar w mistrzostwach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Ford-WEC-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![OPEL: ASTRA F KOŃCZY 35 LAT I WCIĄŻ JEST REKORDZISTKĄ SPRZEDAŻY Opel Astra F zadebiutował w 1991 roku i szybko stał się jednym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Opel-Astra-F-65x65.jpg)
![OPEL: 20 LAT CORSY D OD ECOFLEX DO OPC NÜRBURGRING EDITION Opel Corsa D obchodzi 20. rocznicę rynkowego debiutu, który miał miejsce w […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/06/Opl-Corsa-D-65x65.jpg)
![NISSAN: 13 LAT ROZWOJU LEAF-A OCZAMI PIONIERÓW ELEKTROMOBILNOŚCI Od pierwszych eksperymentów z ograniczonym zasięgiem po dalekodystansowe wyprawy przez najbardziej wymagające […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Nissan-LEAF-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![BYD: FLASH CHARGING O MOCY 1500 KW WKRACZA DO EUROPY BYD rozpoczyna w Europie wdrażanie systemu FLASH Charging, który ma znacząco skrócić […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/BYD-GROUP-FLASH-Charging-65x65.jpg)
![MERCEDES-BENZ: PIĘĆ GWIAZDEK GREEN NCAP DLA ELEKTRYCZNEGO MODELU CLA Nowy Mercedes-Benz CLA 250+ z technologią EQ otrzymał najwyższą ocenę pięciu gwiazdek […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Mercedes-CLA-250-Green-NCAP-65x65.jpg)
![LEXUS: NX Z NAJWYŻSZYM WYRÓŻNIENIEM IIHS TOP SAFETY PICK+ Lexus NX otrzymał w 2026 roku najwyższe wyróżnienie amerykańskiego instytutu IIHS – […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Lexus-NX-Top-Safety-Pick-2026-65x65.jpg)
![EURO NCAP: NOWYE BMW IX3 Z MAKSYMALNĄ OCENĄ W TESTACH BEZPIECZEŃSTWA BMW iX3 otrzymało maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w najnowszych testach Euro NCAP, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Euro-NCAP-BMW-iX3-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: OD LT DO CRAFTERA. 50 LAT HISTORII DOSTAWCZYCH MODELI Volkswagen świętuje 50-lecie swojego największego samochodu dostawczego. Historia rozpoczęła się w 1975 […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Volkswagen-LT-i-Crafter-65x65.jpg)
![FORD: TRANSIT CUSTOM VAN 2490 KG BEZ TACHOGRAFU Ford Pro wprowadza do oferty Transita Custom Van z homologowaną dopuszczalną masą […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/Ford-Transit-VAN-o-DMC-2490-kg-65x65.jpg)
![BRIDGESTONE: POTENZA RACE R DLA LAMBORGHINI REVUELTO SV Bridgestone zaprezentował nową oponę Potenza Race R, opracowaną z myślą o jeździe […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Bridgestone-Potenza-Race-R-65x65.jpg)
![NEXEN TIRE: N’FERA SPORT NA PIERWSZY MONTAŻ W NOWYM AUDI A6 NEXEN TIRE rozszerza współpracę z marką Audi, dostarczając opony na pierwszy montaż […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/07/NEXEN-TIRE-Audi-A6-65x65.jpg)
![FORD: WYŚCIGI POMAGAJĄ WZMACNIAĆ V8 DO MUSTANGA I F-150 Ford wykorzystuje doświadczenia ze sportu motorowego do rozwijania seryjnego silnika 5.0 Coyote […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Ford-V8-65x65.jpg)
![STELLANTIS: EBOOST AIR MA WYELIMINOWAĆ TURBODZIURĘ W SILNIKACH TURBO Stellantis SRT zaprezentował koncepcyjny układ eBoost Air, którego zadaniem jest ograniczenie turbodziury […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/08/Stellantis-SRT-eBoost-Air-compressor-concept-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
