VOLKSWAGEN: PREMIERA NOWEJ TOPOWEJ WERSJI GOLFA GTI

vw-golf-g1

Największe spotkanie miłośników GTI na świecie – w Reifnitz nad Jeziorem Wörth w Austrii to miejsce światowej premiery Volkswagena Golfa GTI TCR – auta niemal gotowego do produkcji.

Zlot wybrano na debiut nieprzypadkowo – w ubiegłym roku 7 300 samochodów i około 125 000 gości zmieniło miasto w mekkę fanów pojazdów usportowionych.


Zobacz także:

PREMIERY

TURYSTYKA


 

Podobna liczba aut oraz miłośników GTI pojawi się w Reifnitz również w tym roku. Wyjątkową atrakcją spotkania, którą przygotował Volkswagen będzie prezentacja 290-konnej odmiany Golfa – najmocniejszego modelu w rodzinie, który wejdzie do sprzedaży pod koniec roku.

vw-golf-g2

Nowa odmiana Golfa GTI jest drogową wersją samochodu, który dwukrotnie zwyciężał w ogólnoświatowej serii wyścigów TCR i nazywa się tak samo, jak auto wyczynowe – Golf GTI TCR. Specyfikacja i wygląd samochodu wyścigowego sprawiają, że również nowy model prezentuje się agresywnie zarówno z uwagi na stylistykę, jak i na moc oraz na osiągi. Turbodoładowany silnik osiąga moc 290 KM (213 kW) w przedziale od 5 000 do 6 800 obr./min.

Jednostka napędowa TSI generuje maksymalny moment obrotowy o wartości 370 Nm, który do kół przedniej osi trafia już od 1 600 obr./ min. Charakterystyka silnika TSI sprawia, że moment obrotowy o maksymalnej wartości utrzymuje się do aż 4 300 obr./min. 7-biegowa przekładnia o dwóch sprzęgłach (DSG) i blokada mechanizmu różnicowego przedniej osi (obie należą do wyposażenia seryjnego) odpowiadają za sprawne przeniesienie ogromnego momentu obrotowego oraz za doskonałą trakcję.

Maksymalna prędkość nowego auta wynosi 250 km/h, ale można ją zwiększyć do 264 km/h, jeśli nabywca zdecyduje się na usunięcie elektronicznego ogranicznika prędkości. Wówczas nowy TCR będzie najszybszym Golfem GTI obecnej generacji. Dzięki silnikowi o mocy 290 KM seryjny Golf GTI TCR dysponuje osiągami porównywalnymi z osiągami samochodu wyczynowego z silnikiem o mocy 275 kW/350 KM.

vw-golf-g3

Ze sprzedażą na poziomie ponad 2,2 miliona egzemplarzy, Golf GTI stał się jednym z najpopularniejszych kompaktowych samochodów sportowych na świecie. Wszystko zaczęło się w 1976 roku, gdy Volkswagen zaoferował samochód z napędem na przednią oś i z silnikiem o mocy 110 KM, który zapewniał świetne osiągi.

Pierwotnie miało powstać tylko 5 000 egzemplarzy Golfa GTI – do dzisiaj wyprodukowano aż 4 400 razy więcej.