VOLVO: ROŚNIE POPYT NA ELEKTRYKI – BĘDĄ NOWE MODELE

Pierwszy elektryczny model Volvo produkowany jest w belgijskiej Gandawie. Już jednak niebawem będzie wytwarzany drugi taki samochód.

Z taśm tej fabryki zjeżdża XC40 także w wersji z hybrydowym napędem plug-in, na które popyt szybko rośnie.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, Volvo Cars zwiększa moc produkcyjną zelektryfikowanych aut w swoim zakładzie. W 2020 roku udział samochodów PHEV i BEV w całkowitej sprzedaży marki wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu do 2019 roku. Do 2022 roku fabryka w Gandawie ma produkować trzykrotnie więcej aut elektrycznych i hybrydowych plug-in niż dziś. Mają one już w 2022 roku stanowić 60 proc. wolumenu produkcyjnego belgijskiego zakładu.

Gandawa przygotowuje się obecnie do wprowadzenia drugiego w pełni elektrycznego modelu Volvo, opartego na modułowej platformie podłogowej CMA. Jego produkcja ma ruszyć jeszcze w tym roku. Zakład produkuje już XC40 P8 Recharge, pierwszy w pełni elektryczny samochód firmy, a także hybrydową wersję XC40 typu plug-in. Są to odmiany T4 i T5.

– Nasza przyszłość jest elektryczna, a klientom wyraźnie podoba się to, co widzą w naszych samochodach ładowanych z gniazdka. Ponieważ nadal elektryfikujemy naszą ofertę i zwiększamy nasze moce produkcyjne, Gandawa jest prawdziwym pionierem w naszej globalnej sieci produkcyjnej – powiedział Javier Varela, szef globalnych operacji przemysłowych i jakości.

Volvo Cars chce umocnić swoją pozycję producenta elektrycznych aut segmentu premium. W nadchodzących latach firma wprowadzi na rynek kilka w pełni elektrycznych samochodów. Do 2025 r. aż połowę globalnej sprzedaży marki mają stanowić elektryki, a drugą połowę – hybrydy. Chociaż Gandawa jest pierwszą fabryką budującą w pełni elektryczne samochody, inne zakłady na całym świecie też mają je produkować.

W zeszłym miesiącu firma ogłosiła również, że będzie rozwijać i produkować własne silniki elektryczne w fabryce w Skövde, która dotąd produkowała wyłącznie silniki spalinowe. W najbliższych latach producent zainwestuje w tę modernizację 700 mln koron szwedzkich.