ZLOT PLEJAD 2013: UDANY JUBILEUSZ W JURZE

Zlot Plejad 1_3

Boże Ciało od lat stanowi najważniejszą pozycję w kalendarzu sympatyków aut Subaru. To właśnie tego dnia rozpoczyna się Zlot Plejad, czyli cykliczna impreza dla miłośników japońskiej marki.

Tegoroczna odsłona „Plejad” była o tyle wyjątkowa, iż stanowiła jubileusz motoryzacyjnego święta pod znakiem Subaru. Odbyło się ono już po raz dziesiąty, tym razem na terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie w 2004 roku rozpoczęła się historia Zlotu Plejad.


Zobacz więcej na ten temat:
TURYSTYKA
200 ZESPOŁÓW NA STARCIE
JUBILEUSZ CZYLI POWRÓT DO KORZENI
ZLOT PLEJAD 2012
206 ZAŁÓG NA STARCIE 9. EDYCJI


Jubileusz Zlotu Plejad świętowało ponad 500 uczestników, tworzących niemal 200 teamów i rywalizujących przez 2 dni na 4 trasach o odmiennej specyfice. Najwięcej emocji towarzyszyło walce o sekundy na trasie „Szosowej”. W tworzących ją klasach „Outlaw”, „Turbo” i „Wolnossącej” triumfowali odpowiednio Przemysław Wąsik i Jakub Chojnacki, Damian Byczkowski i Jacek Pińkowski oraz Arkadiusz Sadowski i Iwona Obara, a najlepszą załogą kobiecą okazały się Grażyna Kluszczyńska i Wioleta Gołębiowska.

Zlot Plejad 2_1

W roli „zerówek” pojawili się reprezentanci Platinum Subaru Rally Team, znani z tras RSMP. Wojtek Chuchała i Kamil Heller wystąpili w Subaru BRZ, natomiast Michał Bębenek, pilotowany przez Mateusza Kubata, zasiadł za kierownicą „treningówki” PSRT.

Na trasie „Terenowej” pojawiło się 30 załóg, ale nie oznaczało to wcale, iż rywalizacja była mniej zacięta. Z off-roadowymi próbami najlepiej poradzili sobie Edwin Mróz i Piotr Otocki, a wśród pań triumfowały Izabela Chrostowska- Siwek i Daria Raczyńska. Na trasach „Turystycznej – Szosowej” i „Turystycznej – Terenowej” sportowa walka zawsze schodzi na drugi plan, ale zwycięzcom, którymi w tym roku zostali odpowiednio Wiesław Stypuła i Barbara Pogoda- Stypuła oraz Kamil Kowalski i Justyna Ameljan- Kowalska, należą się nie mniejsze gratulacje.

Najlepszymi załogami kobiecymi okazały się z kolei teamy Małgorzata Lubczyńska i Joanna Opalińska oraz Anetta i Magdalena Kuźniak.

Zlot Plejad 3_4

W klasyfikacji zespołowej triumf odniósł Koper Full Insurance Team, a nagrodę Fair Play zdobyli Marek i Justyna Wierzbiccy. Wszystkich uczestników czekała natomiast nie lada gratka w postaci wspaniałych widoków oraz atrakcji turystycznych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Trasy tegorocznego Zlotu Plejad objęły między innymi zamki w Ogrodzieńcu, Bobolicach, Pieskowej Skale i Olsztynie, Pustynię Siedlecką czy klasztor w Imbramowicach. Jubileuszowe „Plejady” zakończyła tradycyjna wieczorna impreza, tym razem prowadzona przez Marka Sierockiego.

Niezależnie od wybranej trasy, samochodu czy też zlotowego „stażu”, udział w X edycji Zlotu Plejad dostarczył niezapomnianych wrażeń w jedynej w swoim rodzaju atmosferze, którą tworzą sympatycy tej niszowej marki. Za przygotowanie imprezy odpowiadał główny organizator, Subaru Import Polska, wraz z Partnerami: Sony VAIO, Sony α, Orlen Oil, SJS, Horizont, Keratronik, Motoricus.com, Pirelli, Ronal, Warta, Raiffeisen Leasing i Van Pur. Patronat nad X Zlotem Plejad sprawowali: Śląska Organizacja Turystyczna, Związek Gmin Jurajskich, Zawiercie, Jurajska Organizacja Turystyczna i Wolbrom.

Zlot Plejad 4_2